2.2.2024
U dveřního kování a klik se snažíme, aby ladily s interiérem, i přestože se jedná pouze o malý doplněk v domácnosti. Jde sice o malý detail, ale zato jsou velmi důležitou ozdobou domácnosti. Mimo vzhled se soustředíme také na praktičnost a kvalitu. Kování a kliky se vyrábí nejčastěji z těchto materiálů: nerez, hliník, chrom, nikl, bronz nebo mosaz. Při správném výběru se vyvarujete starostem ohledně budoucího vracení do obchodu a montování jiných. Zkuste si představit, že po půl roce všechna kování v domě sundáváte a měníte za nová. A tomuto lze předejít. V následujících řádcích se Vám pokusíme nastínit, jak správně vybrat, abyste byli spokojeni. Kliky jsou jedny z nejpoužívanějších věcí v domě.
Základní rozdělení interiérového kování:
Štítové – Kování z jednoho kusu, překrývá kliku i zámek. Zde je potřeba pro správnou volbu znát rozteč a to vzdálenost mezi osou kliky a osou zámku. Otvory ve dveřích jsou totiž předem předpřipravené dle českých norem a to vždy buď 72 mm nebo 90 mm (92 mm jen výjimečně u starších kování vyrobených před rokem 1989 a nebo u bezpečnostního kování). Nabídka tvarů zahrnuje oválné i hranaté kusy.
Montáž štítového kování: Nejprve zasunete čtyřhran do horní části, následně na něj nasuňte štítky z obou stran, vycentrujte správně otvor pro zámek, následně připevníte (šrouby nebo vruty). Nasadíte kliku na čtyřhran a zajistíte pojistkou (červíkem). K zajištění budete potřebovat imbusový klíč.
Rozetové – Často jej nalezneme pod značením R. Říká se mu také dělené, protože klika a otvor pro zámek jsou od sebe oddělené. Dalo by se říct, že jsou to dva štítky, kterým se říká rozety. Nemusíte znát rozteč. To jak daleko bude klika od zámku nad sebou, si můžete zvolit podle potřeby. Dnes je mezi lidmi populární a moderní volbou. Vybrat si lze opravdu z široké škály designových provedení. V obchodech jsou v nabídce k vidění kulaté či čtvercové rozety nebo s různými typy otvorů zámku (rozdělení níže). Vybírejte rozety a kliky v jednom stylu, působí to určitě lépe. Jediná nevýhoda tohoto typu je pro někoho časově náročnější montáž a vyšší ceny.
Montáž rozetového kování (určitě naleznete návod u výrobce): Začněte opět čtyřhranem pro kliku, následně se rozety prošroubují skrze dveře. Poté se na ně narazí nebo našroubuje (dle typu kování) vnější krytka. Některé mívají ze spodní strany pojistku nazývající se červík, která slouží k tomu, aby pohledové krytky rozety samy držely (nemusí se šroubovat).
Někdy je důležité znát i tloušťku dveří, neboť se může stát, že mohou být krátké šrouby. To se však dá vyřešit a nastavit delšími.
Typy otvorů pro zámek (platí u obou typů):
BB – pro klasický interiérový klíč
PZ – s cylindrickou vložkou (FAB)
WC – je již vmontovaný klíč, možnost uzamčení z vnitřní strany (čtyřhran zámek), z vnější strany bývá pojistka. V případě potřeby se dá odemknout z vnějšku.
B/O – štítek nebo rozeta bez spodního otvoru.
Kliky, koule a madla
Klika RE pravá (od osy doprava) a klika LI levá (od osy doleva). Koule nebo madla mohou být pevná či otočná. Dále pak můžete kombinovat dle Vaší volby z jedné strany klika, z druhé například koule. Klika se hodí do míst s častějším používáním.
Určitě zvažte, kam kliky a kování pořizujete, zda do domácnosti nebo na frekventovanější místa lidí jako do hotelů, firem apod. Vybíráte pak z různých povrchový úprav. Někdy jsou kliky tak rozdělená dle frekventovanosti pohybu lidí a označená jako doporučení od výrobce.
Čištění kování – pouze neagresivními přípravky a otírat měkkým hadříkem. Dávat pozor na možnost odření. Při nějaké pochybnosti, zda mechanismus funguje správně (vrzání), lze namazat např. WD 40.
Z jakého materiálu si zvolit dveřní kování a kliky?
Mezi levnější materiál se řadí hliník, ale přes své vlastnosti (je měkký) nevydrží věčně. Nedoporučuje se používat v exteriéru. Ostatní materiály jsou mnohem kvalitnější a déle vydrží, neboť například nerez se vyrábí z kvalitní oceli. Chrom, nikl a bronz má podobné vlastnosti nereze.
Moderní doba si žádá moderní „vychytávky“
Představte si „bezfalcové“ dveře, které splývají s interiérem (s okolní výmalbou nebo tapetou) a přáli byste si k tomuto provedení nenápadnou kliku? Nejlepší volbou je zabudování pouze horní rozety s klikou, kterou výrobci vybavili uzamykáním pomocí posuvného tlačítka (na trhu je naleznete pod názvem „smart2lock“). Jedná se o variantu, kde si však musíte sáhnout hlouběji do kapsy.
Černé kliky – I po tomto provedení se dnes zvyšuje poptávka. Černá barva se totiž hodí ke všemu a zajistí nám moderní a útulnou domácnost. Starší ročníky se však mohou obávat, zda taková klika vydrží veškeré nároky na ni kladené. S jistotou můžeme říct, že se kvalita za poslední roky zlepšila. Výrobci se na tyto kliky zaměřují a zlepšují jejich provedení a vymýšlí se stále nové designy (minimalistické tvary), které působí i luxusnějším dojmem.
Zajímavost: Česká Republika se může pyšnit uznávaným návrhářem dveřního kování Petrem Novákem, který se ve světě prezentuje značkou Novague. Jeho právě černé kolekce kování získaly prestižní ocenění ve světě a řadí se opravdu k luxusním kouskům.
Při výběru také myslete na to, aby se Vám klika dobře chytala do ruky, zda Vám bude vyhovovat hranatý či zaoblený tvar. Ať už si vyberete jakkoliv, přejeme Vám ať nemáte jenom „kliku“ při správném výběru, ale ať jste opravdu spokojení. Klika s kováním Vám pak vydrží celý život a přežijí ostatní věci v domácnosti.