Při výběru dveří je zapotřebí myslet i na kritérium, zda chceme plné nebo prosklené. Záleží na každém z nás, co se nám líbí a v neposlední řadě, kam dveře osadíme. Oba typy dveří vypadají parádně, ale každý typ má své pro a proti v různých místnostech.
Vlastnosti prosklených dveřích:
- Prosvětlí a provzdušní místnost
- Bývají lehčí
- Jednodušší na údržbu
- Menší riziko běžného opotřebení, nejsou náchylné na poškrábání.
- Zdání klame, ale dnes se skla vyrábějí kalená, tím pádem i riziko prasknutí skla je minimální.
- U kvalitních skel výrobci nezapomínají také na: maximální těsnost – hluk a teplo dokáží udržet jako klasické neprosklené.
Nejčastěji se prosklené dveře osazují do tmavých chodeb, obývacích pokojů, pracoven a kuchyní. Hodí se do malých místností, opticky dokáží zvětšit místnost. Je na zvážení každého, zda se Vám dveře hodí do ložnice a pokojů, kde se spí. Mohlo by Vás totiž rušit třeba světlo ze sousední chodby. Na toaletu a tam, kde je potřeba soukromí, volte spíše plné dveře. Ale i zde existuje řešení v podobě neprůhledných skel.
Možnosti prosklení: celé skleněné, menší skleněné díly, varianty ČIRÉ, MATNÉ nebo BAREVNÉ s různými vzory. Dále pak podle toho jaké mají specifické vlastnosti, vyrábí se bezpečnostní a protipožární tabule skla.
Typy možného prosklení podle jejich technologie výroby:
- Laserová technika – dodá sklu jemný nádech. Za použití CO2 laseru lze vygravírovat vše, na co si vzpomenete (písmo, obrázky či různé ozdobné ornamenty). Gravíruje se čiré sklo nebo satinované (to je vyleptané kyselinou – průsvitné, ale neprůhledné) sklo. Vygravírované vyniknou za pomoci přirozeného světla.
- Pískování – zdobení za pomoci písku, který díky stlačenému vzduchu dopadá silou na sklo a to se následně oprýskává, zdrsní se tak a stane se matným. Některé druhy s pískovaným sklem mohou být opatřeny nanonátěrem, který omezuje viditelnost otisků prstů a jiných čmouh.
- Sítotisk – technologie, která sklo zmatní a zbarví. Princip: barva se protlačuje přes šablonu na sklo. Jedná se o speciální odolné barvy.
- Sklo Clear – obsahuje oxid železa, který sklo dělá nazelenalé. Bývá silnostěnné, a proto se používá například na dělící příčky, do kvalitního nábytku nebo na schodiště.
- Clear white – neutrální pohled skla.
- Jednovrstvé bezpečnostní sklo ESG – použití u dveří s motivy o tloušťce 8 mm.
- Laminované bezpečnostní sklo VSG – tloušťka 10 mm, kdy jsou proti sobě spojeny dvě tabule skla a drží jej barevná nebo matovaná fólie. V praxi jej vidíme například u výloh, v případě nárazu se tabule nerozsype, jen se vytvoří prasklina. Bezpečnostní sklo je vhodné i do dětských pokojů.
Standartní skla bývají 4 mm silná, některá i kalená. Kalená jsou odolnější a v případě rozbití se takové sklo rozsype na drť a brání se tak možnému poranění. Dále za zmínku určitě stojí speciálně vyráběná kování pro celoskleněné dveře. Vidíme, že se na nic nezapomíná a proto se nebojte takové dveře do svých prostorů zvolit, výrobci Vám pomohou s vhodným výběrem a doporučí veškeré komponenty, které doplní sklo k dokonalosti.